Projekt “Budite FIT -Skauti su HIT” je iza nas

Kratki sažetak projekta  BUDITE FIT – SKAUTI SU HIT  (kolovoz 2020. -2021.)

Ovim projektom smo pružili djeci i mladima izviđački program, a osobama zainteresiranim za volontiranje edukaciju, kako bi postali samostalni izviđački volonteri i nastavili izviđačku djelatnost u svojoj lokalnoj zajednici.

Pokretanjem izviđačke djelatnosti u sredinama u našoj lokalnoj zajednici nudimo nove sadržaje za djecu i mlade putem kojih mogu koristiti svoje slobodno vrijeme na zdravi način, uz savladavanje novih znanja i vještina, ali uz zabavu i druženje. Na taj način lokalna zajednica dobiva na vrijednosti jer dobiva novu dimenziju djelovanja djece i mladih.

U tijeku projekta program je bio realiziran za tri skupine sudionika:

1) Mladi od 15 do 30 godina

2) Djeca od 11 do 15 godina

3) Djeca od 7 do 11 godina

Projekt je realizirala skupina mladih od 5 članova uz mentorstvo iskusnog izviđača.

Realizirane aktivnosti

Radni sastanci s mentorom  (Jadranka Kokolari) održavali su se svaki prvi ponedjeljak u mjesecu, a po potrebi i češće.Sastanci su započeli u rujnu 2020. a završili u kolovozu 2021.

Edukacije volontera  održane su tri puta:

Daruvarske Toplice i PD Omanovac 29.-30.8.2021. Predstavljanje projekta, priprema za izvođenje aktivnosti Voditelj Monika Feher i Jadranka Kokolari

Brij sudionika: 11

Virtualna kava s Javor skutima (30.11., 02. 12. i 4.12.)

Zbog covida i pandemije nismo mogli posjetiti mjesta i razgovarati s budućim mladim volonterima

Razgovor što mladima pruža skautizam, jačanje vlastitih kompetencija volontiranjem, osnivanje izviđačke udruge Voditelj: Monika Feher i Luka Bujak

Broj sudionika: 10

Osijek Dom Prehrane, 23.8.2021. Evaluacija i analiza ostvarenog s pogledom na budućnost i nove aktivnosti s istim ili sličnim ciljevima Voditelj Monika Feher i Jadranka Kokolari

Broj sudionika. 15

Izviđački kampovi održani su tri puta (za 1. i 2. dobnu skupinu)

Izviđački kamp Batina 26.-27.6.2021. U isto vrijeme  održana su dva kampa za skupinu mladih od 15-30 i djece od 11-15 godina

Teme: Pravila podizanja šatora, prva pomoć, prehrana u prirodi

Voditelj: Monika Feher i Luka Bujak

Broj sudionika: 25

Grupa (15-30) 5

Grupa (12-15)  15

Izviđački kamp Jošava 10.-11.7.2021 U isto vrijeme  održana su dva kampa za skupinu mladih od 15-30 i djece od 11-15 godina

Teme:Pravila podizanja šatora, prva pomoć, prehrana u prirodi

Voditelj: Monika Feher i Luka Bujak

Broj sudionika: 30

Grupa (15-30)  10

Grupa (12-15)   20

Izviđački kamp  Martinšćak 31.7.-1.8.2021 Kamp je održan za skupinu 15-30 godina

Teme: hodanje po šumi i orjentacija, markacija, prva pomoć, prehrana u prirodi, nebo i zvijezde

Voditelj: Luka Bujak

Broj sudionika: 18

Grupa (15-30)   18

Izleti su održani kako slijedi:

IZLET Vjesnici proljeća 29.5.2021.

 

Plan je bio u ožujku, no zbog covid mjera izlet smo pomjerili kasnije

Organizirali smo izlet po Baranji u mjestima gdje nama organizirane izviđačke udruge.  Naši su poletarci posjetili Kneževe Vinograde, Batinu, Draž, Popovac i Jagodnjak. U svakom smo mjestu pored škole organizirali sat vremena izviđačkih igara. Divan sunčan dan, puno igara i radionica o vjesnicima proljeća (ipak još je proljeće). Svako mjesto u Baranji je lijepo na svoj način. Voditelji Monika Feher, Blaženka, David,

Broj sudionika : 30

Grupa (7-12): 30

 

Izlet Upoznajmo EU SVIJET Zagreb, 6.6.2021. Izlet “Upoznajmo EU Svijet” Zagrebu, jednoj od Europskih metropola. Nakon obilaska sunčanog Zagreba, posjetili smo Europski Dom Zagreb gdje su nam domaćini održali kratko predavanje o Europskoj Uniji i Europskom Domu te je na tu temu uslijedio vrlo zanimljiv nagradni kviz. Naš kratki posjet Zagrebu završili smo obilaskom izložbe Bodies 2.0. – veličanstveni svemir u nama i saznali da je u nama zaista veličanstveni svemir. Voditelji: Monika, Luka, Broj sudionika : 39

Grupa (15-30) 9

Grupa (12-15): 30

 

Izlet Izviđača se kloni štetnih navika 31.5.2021. Povodom tog dana pozvali smo srednjoškolce iz mjesta gdje nema organizirane izviđačke udruge da nam se jave, jer im poklanjamo jedan izlet, no odaziv je bio mali pa samo taj izlet spojili s izletom  „U prirodi je zdravlje“  te izlet Upoznajmo EU Svijet Izlet smo pomjerili za drugi termin

Tog smo dana samo virtualno imali aktivnost

Izlet U prirodi je zdravlje 20.6.2021. Tijekom izleta promovirali smo  izviđače u mjestima Klisa, Dalj i  Erdut. U svakom mjestu osim izviđačkih igara odradili smo i nekoliko radionica Voditelji: Monika, Luka, Broj sudionika : 41

Grupa (15-30) 6

Grupa (12-15) 15

Grupa (8-11) 20

Okrugli stol  „Što Izviđaštvo pruža mom djetetu“održan je dva puta (ciljanja skupina roditelji):

Što izviđaštvo pruža mom djetetu ? Osijek, IK Javor, 14.10.2021. Podijelili smo promišljanja i iskustva o tome što izviđačke aktivnosti znače i na koji način doprinose osobnom razvoju. Zbog manjeg broja sudionika, obećali smo ponoviti na proljeće 2021. Voditelji  Monika Feher i Jadranka Kokolari

Broj sudionika: 6

Što izviđaštvo pruža mom djetetu ? Osijek, IK Javor 22.3.2021 Ponovili smo dio prezentacija i interaktivno s roditeljima razgovarali o tome koliko znaju o ciljevima, zadacima i svrsi izviđaštva te utjecaju na razvoj mlade osobe. Voditelji  Monika Feher i Jadranka Kokolari

Broj sudionika:14

Informativni letak za poduzetnike   „Zaposliti izviđača dobra je odluka“ (ciljanja skupina poduzetnici):

Grafička priprema letka Svibanja – srpanj 2021. Letak je izradio  Čarobni tim doo uz pomoć  našeg tima. Iako je prvo bio plan tiskati letke i slati ih poštom odlučili smo iskoristiti nove komunikacijske  tehnologije
Objava na Moj posao Kolovoz 2021. Objavljeno je

FB: https://www.facebook.com/MojPosao/posts/10159619349558537  (jedan put)

Linkedin: https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:6835563001853083648  (2 puta)

Tri objave u jednom mjesecu – kolovozu 2021
Objava u Časopisu Poduzetnik Rujan 2021. Članak je napravljen, no nije stigao biti objavljen u kolovozu već u rujnu.

Članak je objavljen portalu -link:

https://poduzetnik.biz/produktivnost/izvidacki-klub-javor-osijek-provodi-projekt-budite-fit-skauti-su-hit/

 

Objava je i na Facebook stranici časopisa Poduzetnik: https://www.facebook.com/poduzetnickimindset

 

Jedan članak, autora Jadranke Kokolari i letak

Izrada tiskovnog materijala ( nije bila u planu no zbog pandemije i mjera zdravstvene zaštite nismo mogli obići sva planirana mjesta, tako da ćemo poslati školama u mjestima gdje nismo bili knjižicu “Pozdrav proljeću“ sa ciljem da se u tim mjestima „rodi“ ideja za osnivanje izviđačkih udruga. Plan je bio obići ova mjesta i promovirati izviđaštvo: Antunovac, Bizovac, Čeminac, Darda, Donja Motičina, Draž, Drenje, Đurđenovac, Erdut, Ernestinovo, Feričanci, Gorjani, Jagodnjak, Kneževi Vinogradi, Koška, Levanjska Varoš, Magadenovac, Marijanci, Petlovac, Petrijevci, Podgorač, Podravska Moslavina, Popovac, Punitovci, Satnica Đakovačka, Semeljci, Strizivojna, Šodolovci, Trnava, Viljevo, Viškovci, Vladislavci i Vuka. Kao i Općine: Ernestinovo, Erdut, Bizovac, Darda i Podgorač, kao i prigradska naselja u Osijeku: Tenja, Klisa i Josipovac.

Knjižica „Pozdrav Proljeću“ Svibanj 2021. Knjižica je namijenjena svima koji jesu izviđači i koji bi možda htjeli pomoći. Čitatelja  upoznaje s djelom bogatog izviđačkog programa Količina knjižica :

1000 kom

Izviđači  izazovi Travanj 2021. Knjižica pokazuje vještine i izazove koje treba savladati svaki izviđač od 12-30 godina . Namijenjena je osobno osobi koja želi pokušati ispuniti izviđački izazov Količina knjižica:

200 kom

Izviđački letovi Travanj 2021. Knjižica pokazuje vještine i izazove koje treba savladati svaki izviđač od 7-11 godina . Namijenjena je osobno osobi koja želi pokušati ispuniti izviđački izazov Količina knjižica:

200 kom

U razdobjju projekta obišli smo i promovirali izviđaštvo u sljedećim mjestima:

Čeminac, Darda,  Draž, Drenje, Erdut, , Jagodnjak, Kneževi Vinogradi,  Petlovac, Petrijevci, Podgorač, Popovac, Punitovci, Satnica Đakovačka, Semeljci, Kao i Općine: Ernestinovo, Erdut, Darda i Podgorač, kao i prigradska naselja u Osijeku: Tenja, Klisa i Josipovac.

Izviđačke radionice su održane 9 puta za svaku ciljanu skupinu  (27) radionica:

Izviđačka organizacija 8.-13.3.2021. U tjednu od 8. do 11. 3.2021. održane su tri radionice tijekom kojih smo sudionike upoznali više o tome tko su izviđači, što oni rade, gdje ih ima, zašto je baš  HIT biti izviđač. Koje mogućnosti postoje za mobilnost mladih, za volontiranje i razvijanje vlastitih interesa. Jedna je radionica bila namijenjena  srednjoškolcima, druga učenicima viših razreda OŠ, a treća onima najmanjima – izviđačkim poletarcima (učenici nižih razreda OŠ). Bez obzira koliko tko godina ima, u izviđačkom pokretu aktivnosti za sve generacije ima. Voditelji: Monika, Luka, David, Iva, mentori Jaca i Blaža

Broj sudionika : 42

Grupa (15-30)   12

Grupa (12-15)  17

Grupa (7-11)   13

Naša domovina, njeni ljudi i krajevi 24.-27.6.2021 Sudionici su upoznati s tradicijom, običajima, demokracijom i izborima, narodnim nošnjama,demokraciji, društvu i raznim zavičajima u Hrvatskoj Voditelji: Monika, Luka, David, Iva, mentori Jaca i Blaža

Broj sudionika : 38

Grupa (15-30)   5

Grupa (12-15)   9

Grupa (7-11)     17

Izletništvo, orijentacija i kretanje kroz prirodu 7. -10.6.2021 O planinarskom markaciji, kompasu, kartama, prepoznavanju strana svijeta, procjenom udaljenosti, težine i drugim zadacima koje trebamo savladati prije nego se uputimo u nepoznate prirodne putove moglo se nešto saznati na ovim radionicama Voditelji: Monika, Luka, David, Iva, mentori Jaca i Blaža

Broj sudionika :  42

Grupa (15-30)   11

Grupa (12-15)   15

Grupa (7-11)    16

Signalizacija i veze 26.-30.4.2021. Održane su tri radionice za tri uzrasta, a na radionicama su sudionici saznali i naučili što je to komunikacija, kako se sporazumijeva signalnim zastavicama, naučili su morezovu abecedu te nekoliko šifriranih pisama. Dio aktivnosti je održan u našem Izviđačkom parku Donji Grad, a dio je bio virtualan (putem zoom aplikacije). Voditelji: Monika, Luka, David, Iva, mentori Jaca i Blaža

Broj sudionika : 34

Grupa (15-30)   7

Grupa (12-15)  13

Grupa ( 7-11 )   14

Tehnika izletništva i logorovanja 14.-17.6.21 Kako izraditi kabanicu ili nosila od šatorskog krila. pravila hodanja u prirodu, kako osigurati ognjište od požara, napraviti jelovnik, primijeniti špage i čvorove, napraviti patente, samo su dio predavanja koja su vila „uvertira“ ljetnim kampovima i logorovanju. Voditelji: Monika, Luka, David, Iva, mentori Jaca i Blaža

Broj sudionika : 30

Grupa (15-30)  6

Grupa (12-15)  10

Grupa (7-11)   14

Prehrana u prirodi 31.5.-3.6.21. Tema ovotjednih radionica iz projekta Budite Fit-Skauti su hit bila je prehrana u prirodi. Održane su tri radionice . Sudionici su imali prilike naučiti kako se piše „recept“ za neko jelo koje ćemo skuhati u prirodi, što nam sve treba . Zatim su imali prilike saznati što sve jestivo možemo naći u prirodi i od istog napraviti hranu. Kao se čuva hrana u prirodi bila je jedna od tema radionica. Priprema omiljenih palačinki bila je zanimljiva, a još više je bilo zanimljivo kada smo iste i jeli. Zamijenili smo termine umjesto od 7-10.6. odradili smo u ovom tjednu. Voditelji: Monika, Luka, David, Iva, mentori Jaca i Blaža

Broj sudionika : 37

Grupa (15-30)   6

Grupa (12-15)   16

Grupa (7-11)   15

Meteorologija i zaštita od prirodnih nepogoda 22.-25.3.2021. EKO TJEDAN koji smo posvetili meteorologiji i zaštiti od prirodnih nepogoda. Koliko čovjek i njegovo ponašanje utječe na prirodne nepogode, što možemo mi kao ljudi uraditi kako bi se smanjile razne nepogode za prirodu i svijet oko nas.  Kako živjeti u suživotu s prirodom i kako učiniti da čovjek što manje negativno utječe na prirodne resurse. Voditelji: Monika, Luka, David, Iva, mentori Jaca i Blaža

Broj sudionika : 43

Grupa (15-30)   11

Grupa (12-15)   18

Grupa (7-11)     14

Biljni i životinjski svijet 4.10.2020. Izviđač upoznaje i čuva biljni i životinjski svijet. Svjetski dan životinja ili Svjetski dan zaštite životinja,  međunarodni dan koji se obilježava 4. listopada svake godine, posvećen  pravima životinja i njihovu blagostanju, s posebnim naglaskom na odnosu  čovjeka prema ostalim životinjama i važnosti svih životinja za život na  Zemlji. Tjedne izviđačke aktivnosti bile su u znaku ljubavi prema životinjama. Voditelji: Monika, Luka, David, Iva, mentori Jaca i Blaža

Broj sudionika : 34

Grupa (15-30) 9

Grupa (12-15) 10

Grupa (7-11)  15

Ekologija i zaštita prirode 19.-23.4.2021. Aktivnosti smo posvetili  Danu planete Zemlja i temama o ekologiji i zaštiti prirode. Održane su tri radionice, za tri uzrasta  (učenici nižih razreda OŠ, učenici viših razreda OŠ i srednjoškolci). Volimo i čuvajmo našu jednu, jedinu  planetu Zemlju Voditelji: Monika, Luka, David, Iva, mentori Jaca i Blaža

Broj sudionika : 37

Grupa (15-30) 5

Grupa (12-15)  17

Grupa (7-11)  15

Radionice u MO Klisa  (plan je bio održati 9 radionica, ali je održano tri radionice jer zbog hladnog prostora ili mjera covid  nije bilo moguće održati ih više) Tri radionice su održane u dlčopu izleta u Klisu u lipnju 2021.

Primjena prve pomoći 18.3.2021. Osnove prve pomoći u prirodi, ovaj put smo pokazali u učionici, jer nas je kiša i jako hladno vrijeme spriječilo u prikazu primjene prve pomoći na otvorenom. Voditeljica Ivana Simić

Broj sudionika  12

Mogu to i ja 16.3.2021. Tečaj šminkanja za mlade

Našim rukama uz malo mašte, vježbe i znanja možemo pojačati osmjeh i zadovoljstvo svake osobe.

Voditeljica Ivana Simić

Broj sudionika: 8

Jedna Fotografija – tisuću riječi 15.3.2021. Tečaj za fotografiranje

Kada se fotkamo kao da govorimo tisuću riječi. O izboru kuta slikanja, pozadini, sitnim detaljima i važnosti što slika poručuje sudionike radionice o fotografiranju upoznala je naša volonterka Ivana Simić. Naša Ivana se amaterski bavi fotografiranjem pa je svoja iskustva i znanja podijelila s grupom mladih koji su s družili u Klisi.

Voditeljica Ivana Simić

Broj sudionika 17

Radionice „Budi Cool, bez obzira kojim jezikom govoriš“ (plan je bio da 6  radionica održi Noa Naglav, koja zbog osobnih razloga nije mogla sudjelovati, pa je  zamijenila Monika Feher uz pomoć nekoliko mladih)

Osijek  Prostorije IK Javor 18.5.2021. Nakon razgovora o jezicima svijeta sudionicu su izgovarali 10 osnovnih  riječi – pojmova na pet jezika za osnovno sporazumijevanje (na hrvatskom, engleskom, njemačkom talijanskom i francuskom)

Aktivnost se održala u sklopu 20. Tjedna osječkih izviđača

Voditelj Monika Feher

Broj sudionika :  15

 

Grupa (12-15)  15

 

Aljmaš 20.6.2021. Plan je bio održati tri radionice, no u Edutu je jednom djetetu zbog alergije pozilo pa smo otkazali planirane aktivnosti u Aljmašu Nije održana aktivnost
Kamp  u Omišu  Izviđački dom Omiš 5.8.2021. Nakon razgovora o jezicima svijeta sudionicu su izgovarali 10 osnovnih  riječi – pojmova na pet jezika za osnovno sporazumijevanje (na hrvatskom, engleskom, njemačkom talijanskom i francuskom) Izrađivali su kartice i spajali iste riječi na više jezika. Bilo je zabavno jer su radionicu pomogli izvorni govornici navedenih jezika Voditelji: Monika Feher, Katja Viola, Filip Hegl. Luka i Sara Ribić

Broj sudionika : 33

Grupa (15-30)   15

Grupa (12-15)   14

Grupa (7-11)  4

Radionice o korištenju modernih tražilica na internetu i sigurnosti na internetu uz pomoć  PU OBŽ Odjela za prevenciju organizirao je Marko Kokolari. Plan je bio odraditi tri  radionice, no odrađene  su dvije. Jednu planiramo tijekom idučeg razdoblja odraditi.

Sigurnost na internetu 17.5.2021. i 20. 5. 2021. Izuzetno zanimljivo u kvalitetno predavanja predstavnika odjela za prevenciju PU OBŽ.

Aktivnost se održala u sklopu 20. Tjedna osječkih izviđača

Voditelji Marko Kokolari i Darko Ćorković

Broj sudionika : 32

Grupa (15-30) 15

Grupa (12-15)  nije bilo radionice

Grupa (7-11)   17

Zahvaljujmo Agenciji za mobilnost i programe EU i nadamo se nastavku uspješne suradnje.

Svaka aktivnost je  objavljana u javnom medijskom prostoru na našoj web stranici i društvenim mrežama gdje se mogu pogledati slike s aktivnosti.

Vjerujemo u nastavak ove lijepe izviđačke priče i osnivanje novih izviđačkih udruga s kojima ćemo zajedno činiti ovaj svijet boljim.

Podijeli s prijateljima:
X